آخرین مقالات

گاز چاه دلایل گاز گرفتگی و خطرات انواع گاز دلیل بوی بد چاه فاضلاب در ساختمان

علت و دلیل بوی بد چاه فاضلاب - گاز چاه فاضلاب و منهول
گاز چاه فاضلاب و منهول

عوامل گاز گرفتگی چاه فاضلاب

علت و دلیل بوی بد چاه فاضلاب و انواع گاز چاه فاضلاب و خطرات گاز چاه فاضلاب و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه : در چاه های فاضلاب گاز های زیادی وجود دارد که خطرات مختلفی از جمله انفجار و خطر خفگی و سوختگی مقنی های تخلیه چاه را در پی دارد و با رعایت مواردی می توان از ایجاد خطر جلوگیری کرد. در مطالب پایین با انواع گاز چاه و همچنین جلوگیری از خطرات آن مطالبی جمع آوری کرده ایم.

عوامل اولیه گاز گرفتگی چاه فاضلاب
عوامل اولیه گاز گرفتگی چاه فاضلاب

دلیل گاز چاه فاضلاب | دلیل وجود بوی بد چاه | گاز فاضلاب چیست

دلیل گاز چاه فاضلاب بیشتر به دلیل وجود باکتری های بی هوازی می باشند که درون چاه به دلیل نبود اکسیژن زنده هستند و با خوردن انواع فاضلاب این باکتری ها گازهایی را از خود خارج می کنند و باعث می شوند چاه همیشه از این نوع گازها انباشته بشوند.و خطرهایی را در پی داشته باشند.

اگر کسی دچار گاز گرفتگی شد چکار کنیم ؟

کسی که دچار مسمومیت با گاز شده باشد عرق می کند و باید به هوای آزاد منتقل شود و چشم و پوست آلوده را با آب فراوان شستشو دهیم و لباس آلوده را از تن آن خارج کنیم و در صورت وجود کپسول اکسیژن از آن استفاده شود.

علت ترکیدن چاه فاضلاب

علت ترکیدن چاه فاضلاب و علت منفجر شدن چاه وجود گاز CH4 یا گاز متان ، NH3 یا آمونیاک ،H2S هیدروژن سولفوره ، CO گاز منوکسید کربن ، CO2 گاز کربنیک است که با جرقه ای باعث انفجار بسیار شدیدی می شود

انواع گاز چاه فاضلاب

انواع گاز چاه فاضلاب که علت بوی بد فاضلاب و علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد و شامل:
CH4 یا گاز متان ، NH3 یا آمونیاک ،H2S هیدروژن سولفوره ، CO گاز منوکسید کربن ، CO2 گاز کربنیک

گاز چاه فاضلاب قابل اشتعال
گاز چاه فاضلاب قابل اشتعال

H2S هیدروژن سولفوره

اولین و اصلی ترین گاز سمی وآتش گیر و بویی متعفن شبیه تخم مرغ گندیده دارد و علت بوی بد فاضلاب می باشد و باعث خفقان می شود گاز موجود درون چاه فاضلاب گاز HS2 هیدروژن سولفوره می باشد و با ورود مقنی تخلیه چاه به درون چاه ، مقنی بلافاصله بیهوش می شود و خطر مرگ برای وی بسیار زیاد می باشد و خطر اصلی که مقنی با آن روبه رو است استنشاق و تنفس کمترین مقدار از آن فرد مقنی را دچار بی حسی و مصمومیت می کند.و این گاز می تواند علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد.

علت بوی بد فاضلاب

این گاز مانع جذب اکسیژن می شود و تماس کوتاه مدت (حاد) با سولفید هیدروژن باعث ایجاد سوزش و حساسیت در حلق، بینی، چشم و ریه‌ها می‌گردد. تماس با غلظت‌های بالاتر آثار جدی بر سلامت به جا گذاشته و منجر به مرگ می‌گردد.و این گاز می تواند علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد.

NH3 یا آمونیاک :

علت بوی بد فاضلاب در معابر عمومی و هوای شهرها و مجاورت توالت‌ها وجود دارد و در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار همچون اوره ادرار به‌دست می‌آید و به دلیل داشتن هیدروژن به شدت باعث انفجار می شود.از هوا سبک تر، بی رنگ و بوی آن تند و زننده و در صورت اختلات با هوا و گرم شدن و همچنین با تحت فشار قرار گرفتن قابلیت انفجار دارد و می تواند علت بوی بد فاضلاب و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد

 این گاز درون چاه باعث کمبود شدید اکسیژن و مشکل تنفسی می شود.

CH4 یا گاز متان :

این گاز بو ندارد و بی رنگ و سبکتر از هوا است می تواند علت بوی بد فاضلاب در خانه و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد و خطر انفجار و آتش سوزی را در پی دارد و شامل تحریکات چشم، بینی و مجاری تنفسی انسان می گردد و بی هوش کننده و سرفه آور است حتی در سطح پوست تولید سوختگی می کند. این گاز در طبیعت از تجزیه و پوسیده شدن مواد آلی به ویژه فساد گیاهان در مرداب‌ها حاصل می‌شود، به همین جهت آن را «گاز مرداب» نیز می‌نامند. بودن این گاز در چاه موجب کمبود اکسیژن و مشکل تنفسی می شود و نیاز به تنفس مصنوعی می باشد این گاز درچاه یا مکان هایی که برای دفع فضولات انسانی حفر شده بوجود می آید.

CO گاز منوکسید کربن

گازی بی بو و بی رنگ و بی طعم است مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) می تواند باعث سردرد، گیجی و باریک بینی و نیز لب‌ها و ناخن‌های قرمز می شود. وپس از دقایقی مسموم وسپس باعث مرگ فرد می شود و به مرگ خاموش هم معروف است و در اثر سوختن ناقص مواد حاصل می شود که هموگلوبین خون میل بیشتری به ترکیب شدن با آن نسبت به اکسیژن دارد و بدن اکسیژن را جذب نمی کند و موجب مرگ بدون درد انسانها می گردد.

CO2 گاز کربنیک

گازکربنیک گازی بی بو، بی رنگ ، غیر قابل اشتعال سنگین تر از هوا و محلول در آب است.

گازکربنیک می تواند دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد و می تواند سرعت و حجم تنفس انسان را پنجاه درصد بالا ببرد و فقط وجود سه درصد آن سرعت و حجم تنفس را 2 برابر می کند و فقط ده 10 درصد آن در چند دقیقه باعث افزایش ضربان و سپس مرگ فرد می شود.

علت و دلیل بوی بد چاه فاضلاب
گاز چاه فاضلاب

کمبود اکسیژن :

در بعضی از چاه ها ممکن است گازهای مسموم کننده وجود نداشته باشد اما بخارات ( دم ) و گازهای بی اثر جایگزین اکسیژن شده و درصد آن را پایین می آورد و شخص را دچار خفگی کامل یا ناقص می کند .

علت دلیل وجود بوی بد چاه فاضلاب
علت دلیل وجود بوی بد چاه فاضلاب

چطور گاز فاضلاب وارد منزل می شود؟

علت بوی بد فاضلاب و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه و گاز فاضلاب به وسیله لوله های فاضلاب به درون خانه ها و کفشور ها یا توالت می رسد و وارد می شود و بیشترین دلیل وجود بو در خانه نقص در سیستم لوله کشی می باشد مخصوص نقص در اجرای سیفون (شتر گلویی) یا نبود سیفون می باشد.سیفون و شتر گلو به دلیل اینکه همیشه آب در آن انباشته می شود از عبور گاز جلوگیری می کند و جالب است بدانید در بیشتر موارد دلیل وجود همین شتر گلویی باعث گرفتگی لوله و نیازمند به لوله بازکنی می شوید.

گرفتگی لوله فاضلاب
گرفتگی لوله فاضلاب

سیفون شتر گلو چیست؟

سیفون شتر گلو نسبت مستقیم با علت بوی بد فاضلاب دارد و همان طور که در تصویر می بینید به شکل U شکل است و آب و فاضلاب در آن انباشته می شود و باعث می شود تا گاز فاضلاب و بود بد چاه از آن عبور نکند و بیشتر این جنس امروزه از جنس لوله های پلیکا می باشد.

چطور بفهمیم خانه ما سیفون(شتر گلو) دارد.

فقط کافیست آب را درون لوله ریخته و ببینید که کفشور یا لوله آب دارد یا نه و با مشاهده آب میتوانید ببینید که سیفون شتر گلویی وجود دارد.و اگر آب ریختید و بو وجود داشت و آبی نبود باز دوباره مقدار زیادی آب را بریزید و چند ساعت بعد هم امتحان کنید اگر آب وجود نداشت و بو همچنان بود شما سیفون شتر گلو را ندارید.

علت و دلیل وجود بوی بد چاه فاضلاب در خانه

دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه و علت بوی بد فاضلاب به چند دلیل می باشد و بیشتر نقص در سیستم لوله کشی و از جمله پر شدن چاه فاضلاب ، نبود لوله هواکش چاه (ونت) خشکی آب موجود در سیفون شتر گلویی و شکستگی یا ترک خوردگی که باعث انتقال آب و خشکی سیفون شتر گلویی می شود.

دلیل گرفتگی لوله
دلیل گرفتگی لوله

علت دلیل بوی بد چاه فاضلاب

  • پر شدن چاه فاضلاب باعث می شود تا بوی نامطبوع فاضلاب با فشار به بالا از طریق لوله کشی وارد خانه ها شود. و علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد
  • .
  • نبود لوله هواکش (ونت) فاضلاب نیز یکی از دلایل می باشد زیرا گاز درون چاه انباشته می شود و به راحتی راه خود را به لوله ها با فشار زیاد باز می کند. می تواند علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد
  • خشکی سیفون شتر گلویی شکل به دلیل اینکه مدت زیادی آب به درون شتر گلویی نرفته و بیشتر در هنگام برگشت از مسافرت های چند روزه اتفاق می افتد. می تواند علت بوی بد فاضلاب در آسانسور و راه پله و پارکینگ و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد .
  • .
  • شکستگی سیفون (شتر گلویی)باعث تخلیه آب آن و در نتیجه موجب خشکی آن و باز شدن مسیر عبور گاز می شود می تواند علت بوی بد فاضلاب در خانه و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد .
  • .
  • لوله کشی نادرست بیشترین دلیل می باشد که درآن سیفون شتر گلویی یا وجود ندارد یا کج و نادرست انجام شده است نیز می تواند علت بوی بد فاضلاب در ساختمان و دلیل بوی چاه فاضلاب در خانه شما باشد ..


ثبت دیدگاه شما

guest

2 نظرات
قدیمی ها
تازه ها بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
حسین دلجویی
حسین دلجویی
1 year ago

سلام و سپاسگزارم از درج مطالب ارزنده مفید و آموزنده شما.
با عرض خسته نباشید و خدا قوت، امید که کلیه خوانندگان این راهنمایی ها و رهنمود های علمی و تخصصی شما را مد نظر گرفته و آویزه گوش نموده و به آن عمل کنند و هیچگونه کوتاهی روا ندارند که مشخصاً موجب خسران جبران ناپذیری خواهد بود

موفق باشید
حسین دلجو سلام از شیراز
شاعر و مدرس شعر و ادبیات، سپاسگزارم

آخرین ویرایش1 year ago توسط حسین دلجویی


تاریخ ارسال : ۲۵ مهر ۱۳۹۸
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram