آخرین مقالات

چربی گیر در آشپزخانه و ضرورت استفاده از آن

سپتیک چربی گیر فاضلاب از تجهیزات بسیارضروری که بهتراست برای آشپزخانه مسکونی و رستوران خریداری کنید ، چربی گیرها هستند. سپتیک چرب گیر می توانند برای آشپزخانه ها و رستوران هایی که فاضلاب چربی دارند، مورداستفاده قرارگیرد. درادامه بیشتر درباره چربی گیرها و نحوه برطرف کردن گرفتگی لوله های فاضلاب صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

چربی گیر آشپزخانه چیست

سپتیک چربی گیر
سپتیک چربی گیر

سپتیک چربی گیر وسیله ای مخزن شکل است که در ابتدا فاضلاب وارد این قسمت می شود و طی فرایندهایی چربی فاضلاب واردشده جدا می شود و درنهایت به فاضلاب شهری ورود پیدا می کند. کارکرد این مخزن بسیارراحت است و فاضلابی که وارد آن می شود سرعت خود را از دست می دهد و درنهایت نیز به راکد می شود.

این موضوع سبب می شود تا روغن و چرب که چگالی کم تری دارد،روی سطح آب بایستد ودرنهایت نیز بقیه فاضلاب ته نشین می شود. دراین حالت چربی ها توسط سیستم چربی گیر گرفته می شود و بقیه فاضلاب از لوله خروجی خارج می شود. طی این فرایند ساده فاضلاب بدون چربی از چربی گیر خارج می شود و چرب توسط سیستم سپتیک چربی گیر گرفته می شود.

چربی و روغن ممکن است در بسیاری از موارد جز آلاینده ها محسوب شود و به همین دلیل نیز لازم است ابتدا از فاضلاب اصلی جدا شود. غلظت این آلاینده ها گاهی به قدری بالاست که بایداز ورود آن به فاضلاب شهری جلوگیری شود. ساده ترین و بهترین روش برای جداکردن چربی ها، استفاده از سیستم سپتیک چرب گیر است. با توجه به همه دلایلی که دراین باره بیان شد، استفاده از چرب گیر برای لوله های فاضلاب آشپزخانه و رستوران بسیارکارآمد خواهدبود.

چرا برای جلوگیری از گرفتگی لوله های فاضلاب در آشپزخانه و رستوران از چربی گیر استفاده کنیم؟

همان طور که از نام این وسیله پیداست برای جمع کردن چربی مورداستفاده قرارمی گیرد. به همین دلیل بهتراست برای رستوران ها، آشپزخانه ها و .. استفاده شود.توجه کنید آن دسته از مکان هایی که فاضلاب آن ها چربی زیادی دارند باید قبل از ورود این فاضلاب به شبکه فاضلاب شهری ابتدا چربی آن ها گرفته شود.
به دلیل وجود چربی زیاد در فاضلاب، عملیات تصفیه فاضلاب با مشکل روبه رو می شود. به همین علت نیازاست تا از چربی گیر برای آشپزخانه صنعتی استفاده شود تا مشکلات احتمالی در این زمینه به وجود نیاید.


از وظایف دستگاه چربی گیر این است که پساب چرب را در درون خود نگه دارد ودمای این محلول را کاهش دهد. با کاهش دما چربی دیگر داخل آب حل نمی شود و روی سطح فاضلاب جمع می شود. به صورت کلی وظیفه چرب گیر این است که مواد جامد فاضلاب را در درون خود جمع کند.
چرب گیر باید در درون زمین وخارج از آشپزخانه نصب می شود تا بتواند این محلول به حالت سکون رسیده و روغن و مواد چرب روی محلول جمع شود.

سپتیک آشغال گیر و چربی گیر فاضلاب
سپتیک آشغال گیر و چربی گیر فاضلاب

فواید استفاده از سیتم سپتیک چربی گیر

بهره گیری از چربی گیر فواید بسیارزیادی دارد، به همین دلیل نیز می توانید از آن برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب در آشپزخانه و رستوران استفاده کنید. درادامه برخی از فواید این سپتیک ها را با هم مرور می کنیم:

 1. با کمک سپتیک چرب و آشغال گیر آلاینده ها به شبکه فاضلاب شهری ورود پیدا نمی کنند.
 2. با استفاده از آشغال گیر ها ، به تجهیزات شبکه فاضلاب شهری دچار آسیب نمی شود.
 3. از پرشدن سریع چاه فاضلاب جلوگیری می کند.
 4. از آلودگی محیط زیست و آب های سطحی جلوگیری می کند.
 5. فاضلاب می تواند به خوبی تصفیه شود و برای انجام این عمل مشکلی وجود نخواهدداشت.
 6. چربی ها خود مهم ترین عامل گرفتگی لوله های فاضلاب هستند، با کمک سپتیک ها گرفتگی لوله ها به حداقل میزان خود می رسد.
 7. با کمک سپتیک دیگر به لوله بازکن نیازی نخواهیدداشت و تنها با کمکسپتیک تانک ها می توانید برای رفع گرفتگی لوله های فاضلاب در آشپزخانه و رستوران اقدام کنید.
سپتیک از جنس پلی اتیلن که چربی گیر و آشغال گیر می باشد.
سپتیک از جنس پلی اتیلن که چربی گیر و آشغال گیر می باشد.

روش  نصب چربی گیر

بسیاری از آشپزخانه و رستوران ها و البته شرکت های لبنیاتی که دارای چربی بسیاری است از نصب چربی گیر امتناء و معمولاً از این وسیله کاربردی استفاده نمی کنند. البته شرکت آب و فاضلاب و محیط زیست این مجموعه ها را وادار به انجام نصب سپتیک ها و شرکت ها را به ساخت تصفیه خانه ها می کند و درغیراین صورت این مجموعه ها باید جریمه و غرامت پرداخت کنند.

سپتیک ها ، چربی ها و فضولات جامد موجود در فاضلاب را در خود نگه می دارد و فقط آب را انتقال می دهد ، تا این جامدات که شامل چربی و فضولات است به سایر قسمت ها و تجهیزات فاضلاب آسیب نرساندو در صورت داشتن چاه فاضلاب از پر شدن زود هنگام بر اثر چربی و جامدات جلوگیری می کنیم. با کمک این وسیله می توانید تا مدت ها از شر گرفتگی لوله فاضلاب راحت شوید.

بهتراست از سپتیک هایی با جنس پلی اتیلن استفاده کنید اما در صورت دلخواه می توانید از نوع بتنی که زمان بر بوده و هزینه بالایی دارد استفاده نمایید ، سپتیک آشغال گیر پلی اتیلن بسیارسبک اند و دفع آب از بدنه و کف ندارند و ماندگاری بسیارزیادی دارند و قابلیت تحمل وزن بالایی را دارن که در صورت عبور ماشین خسارتی وارد نمی شود که می توانید در مدت زمان طولانی از آن به خوبی استفاده کنید.

دلایل استفاده از چربی گیر

دلایل استفاده از چربی گیر در آشپزخانه رستوران ها به این دلیل است که به طور مکرر دچار گرفتگی لوله می شوند و نیاز به لوله باز کن پیدا می کنند که معمولا نیز علت آن روغن و چربی ومقداری هم خورده غذای ریخته شده حاصل از غذااست. با ورود چربی به داخل لوله ها و انباشته شدن طولانی مدت چربی سبب گرفتگی لوله فاضلاب می شود که این نوع گرفتگی ها به طور موقت باز می شوند. این جاست که کاربرد سپتیک آشغال گیر به چشم می آید.

آیا چربی گیر نیاز به تمیزشدن دارد؟

سپتیک و سیستم آشغال گیر به مرور زمان شاید کارایی اولیه خود را نداشته باشد، برای این کار باید سپتیک هرازچندگاهی به وسیله دستگاه تخلیه چاه ساکشن و یا لایروبی با نیروی انسانی تمیزشود. برای این کار باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا باید دستگاه سیستم فاضلاب به دقت برداشته شود.
 2. لایه چرب ابتدایی روی دستگاه چرب گیر را به آرامی بردارید.
 3. فیلتر دستگاه باید برداشته شود و به خوبی تمیزشود.
 4. دریچه ورود فاضلاب از لگن اول به دوم نیز باید شسته شود.
 5. فیلتر به جای اول برگردانید و درمخزن را ببندید.

نکات لازم برای استفاده از چربی گیر

 1. لازم است هرچندوقت یک بار دستگاه چربی گیر را تمیزکنید. در تمیزکردن بخش دانه گیر این دستگاه دقت کنید.
 2. روغن های اضافه را در سینک ظرفشویی نریزید، همین بی احتیاطی های کوچک می تواند مشکلات زیادی را در آینده برایتان به همراه داشته باشد.
 3. 3-      قبل از چرب گیر نصب آشغال گیر را فراموش نکنید، این کار می تواند میزان آلودگی را به کم ترین میزان خود برساند.
 4. به هیچ عنوان فاضلاب گرم را درون لوله نریزید، بهتراست ابتدا صبرکنید درجه حرارت فاضلاب کم شود سپس برای دفع آن اقدام کنید. همه این موارد سبب می شود تا کارایی سیستم فاضلاب منزل بالاتر رود.

دراین مطلب به بررسی روش رفع گرفتگی لوله های فاضلاب در آشپزخانه و رستوران پرداختیم و شما می توانید با مطالعه این مطلب اطلاعات خوبی را دراین زمینه کسب کنید و در زندگی روزمره خود به کارببرید.


ثبت دیدگاه شما

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments


تاریخ ارسال : ۲۹ آذر ۱۳۹۸
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram