آخرین مقالات

منهول فاضلاب چیست و چه کاربردی دارد

منهول فاضلاب چیست ؟

در سیستم‌های فاضلاب برای این که همه قسمت‌های فاضلاب به هم متصل شوند و در نهایت نیز به یک مسیر وارد شوند از منهول فاضلاب استفاده می‌شود و در بین خطوط انتقال فاضلاب نصب می‌شود و کاربردهای بسیار زیادی دارد. از جمله کاربردهای منهول می‌توان به دسترسی سریع و لایروبی سریع تر با دستگاه مکنده ( ساکشن ) اشاره‌ کرد. در ادامه بیشتر درباره کاربردهای منهول و انواع منهول بتنی منهول آجری و منهول پلی اتیلنی بحث خواهیم کرد.

 • منهول آجری فاضلاب
 • منهول فاضلاب شهری
 • نقشه اجرایی منهول فاضلاب
 • جزئیات منهول فاضلاب
 • معنی منهول چیست
 • منهول پلی اتیلن
 • کار منهول چیست
 • قیمت منهول
 • منهول در ساختمان

منهول فاضلاب در چه بخش‌هایی نصب می‌شود؟

منهول فاضلاب
منهول فاضلاب
 1. از منهول‌ها در مکان هایی استفاده می‌شود که می‌خواهیم یکی از لوله‌ها را به یکی دیگر از لوله‌های اصلی سیستم فاضلاب متصل کنیم.
 2. زمانی که لوله مستقیمی که طول آن بیشتر از 22 متر است، در محلی وجود دارد از منهول استفاده می‌شود.
 3. زمانی که لازم باشد تا جهت لوله تخلیه بیشتر از سی درجه به صورت افقی تغییر پیدا کند، استفاده از منهول فاضلاب الزامی است.

برای این که بتوان از این منهول ها به درستی استفاده کرد، روی آن ها دریچه هایی قرار می‌گیرد. این دریچه‌ها سبب ایمنی بیشتری منهول شده و هم چنین سبب می‌شود تا افراد متفرقه نتوانند به این منهول وارد شوند.

منهول های قدیمی‌تر ورودی‌های پله مانندی داشته اند و اما این ورودی‌ها در منهول‌های جدیدتر برداشته شده‌ ست و اندازه فیزیکی آن‌ها نیز نسبت به گذشته بسیار کوچک‌تر شده‌ است. دقت کنید نصب منهول فاضلاب باید براساس مقرارت صورت گیرد.

در سال‌های اخیر بیش تر این منهول ها از جنس پلی اتیلن ساخته شده‌اند که سبب می‌شود مقاومت منهول در برابر نفوذ فاضلاب بسیار بالا باشد.

انواع منهول :

منهول آجری

از اولین و ابتدایی‌ترین منهول‌ها که برای چاه های آب و میله چاه های قنات بودند و می‌توان به منهول‌های آجری اشاره‌ کرد. منهول‌های آجری را جز منهول‌های سنتی برمی‌شمارند. دراین نمونه ابتدا با آجر یک اتاقک در این مسیر ساخته می‌شود و در نهایت نیز روی آن دری قرار می‌داده‌اند.

هزینه ساخت این منهول اجری بسیار کم است و البته معایب بسیار زیادی را هم داراست. از خطرات و عیب هایی که این نوع از منهول ها دارند می‌توان به آسیب‌ پذیر بودن آن‌ها دربرابر فشار و یا ضربه اشاره‌ کرد. هم چنین امکان دارد در طولانی مدت احتمال نشست آن نیز وجود دارد به همین دلیل نیز استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

. همچنین امکان دارد در طولانی مدت احتمال نشست آن نیز وجود دارد به همین دلیل نیز استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

ساخت منهول آجری
ساخت منهول آجری

منهول بتنی

بعداز این که معایب منهول آجری آشکار شد، منهول بتنی جای منهول آجری را گرفتند. منهول بتنی معایب کمتری نسبت به منهول آجری دارند . برخی از این معایب عبارتنداز: هزینه بالای آن نسبت به منهول آجری، ساخت طولانی، وزن بسیار بالای آن و مقاومت بالای آن اشاره‌ کرد.

منهول بتنی فاضلاب

منهول پلی اتیلنی

آخرین منهول ساخته شده در سال‌های اخیر با نام منهول پلی اتیلنی شناخته می‌شود. کارایی این منهول ها بسیار بالا است و می‌توان از آن به عنوان بهترین و کارآمدترین نوع منهول اشاره‌ کرد.در کشورهای توسعه یافته سایر منهول ها ساخته نمی‌شوند و تنها از منهول‌های پلی اتیلنی استفاده می‌شود.

منهول پلی اتیلنی
منهول پلی اتیلن را می توان به عنوان سبتیک استفاده کرد

مزایای منهول پلی اتیلنی

در سال‌های اخیر مهمترین تغییری که در ساخت منهول ها به وجودآمده‎ است ساخت آن‌ها با مواد پلیمری بوده است و که می‌تواند به کلی از نفوذ آب فاضلاب به زمین و ورود به آب های زیرزمینی و تخریب محیط زیست جلوگیری می‌کند. این نوع از منهول‌ها امروزه مورد استقبال زیادی قرارگرفته است و مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه برخی از این مزایا را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

 1. دسترسی به کانال‌های فاضلاب بسیار راحت از قبل خواهد بود.
 2. با کمک این نوع از منهول‌ها می‌توان چندین لوله فاضلاب را به هم متصل کرد و به این ترتیب در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.
 3. در مسیر منهول اتاقک‌های بسیار زیادی قرار می‌گیرد که با کمک آن‌ها می‌توان مسیر بین خطوط را به راحتی بازرسی و تمیز کرد.
 4. با کمک این نوع از منهول‌ها می‌توان به راحتی به کمک دریچه فاضلاب به داخل آن دسترسی داشت.
 5. اتصالات موجود با کمک این منهول بسیارکم است به همین دلیل نیز هزینه‌ها کمتر می‌شود.
 6. برای فاضلاب خانگی می‌توانید از منهول خانگی و کوچکتری در این زمینه استفاده کنید.
 7. عملیات نصب منهول پلی اتیلنی بسیار کم است و می‌توانید در کم‌ترین زمان ممکن آن را نصب کنید.

بررسی ویژگی‌های منهول پلی اتیلنی

منهول پلی اتیلنی به صورتی ساخته شده‌ است که در برابر مواد شیمیایی مقاومت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل هنگام برخورد با مواد اسیدی و فاضلاب دچار خوردگی نخواهد شد. این ویژگی‌های در مورد منهول بتنی و آجری صدق نمی‌کند. پوسیده شدن منهول پلی‌اتیلنی در محیط شیمیایی دچار آسیب نمی‌شوند به همین دلیل هنگام استفاده از آن مشکلی نخواهید داشت و می‌توانید سال‌های بسیار زیادی از آن استفاده کنید.

نصب این منهول بسیار راحت است زیرا وزن بسیار کمی دارد و می‌تواند به سرعت به محل منتقل شده و نصب شود. منهول پلی‌اتیلنی به صورت پیش ساخته به محل منتقل می‌شود و همین نیز سرعت نصب را بیشتر می‌کند.

این نوع از منهول‌ها خاصیت انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند به همین دلیل نیز احتمال شکستگی این منهول بسیار زیاد کم است و به این راحتی‌ها دچار آسیب نخواهند شد. طول عمر این نوع از منهول‌ها حدود پنجاه سال است و به دلیل مقاومت بالای آن‌ها دچار ضربه و شکستگی نخواهند شد.

منهول پلی اتیلن فاضلاب و سبتیک تانک
منهول نیز نوعی سبتیک تانک به حساب می آید

کاربردهای منهول پلی اتیلنی

 1. از منهول پلی اتیلنی می توان در مناطق شهری و زیر پیاده‌ روها استفاده کرد. استفاده از این منهول ها برای سیستم گرانشی و فشار زیرزمینی بسیار مناسب است.
 2. برای نصب منهول در مکان های سخت و زمین های سفت استفاده از این منهول پیشنهاد می شود.
 3. برای تعمیر، بازرسی و یا تخلیه لوله های فاضلاب از این منهول استفاده کرد.
 4. برای دسترسی به مسیر کانال مخابراتی می توان از این منهول استفاده کرد.
 5. انتخاب آن دسته از منهول هایی که چگالی زیادی دارند، برای استفاده و کاربردهای دریایی مناسب می باشد.

استانداردهای لازم برای انتخاب منهول فاضلاب

 1. منهول فاضلاب باید در عین سبک بودن، مقاومت فیزیکی بسیاربالایی را داشته باشد.
 2. لایه داخلی منهول باید روشن و صیقلی باشد.
 3. جنس منهول باید مقاومت بسیار زیادی را در برابر اسید و باز داشته باشد تا در هنگام مواجهه شدن با این موارد دچار خوردگی نشود.
 4. خاصیت نفوذ ناپذیری منهول فاضلاب باید به حداقل میزان باشد .
 5. جنس منهول باید به صورتی باشد که از واردشدن فاضلاب به داخل آب‌های زیرزمینی جلوگیری کند.
 6. دریچه فاضلاب باید به صورتی باشد که در برابر زلزله و مواردی نظیر این موارد مقاومت بالایی داشته باشند.

همان طور که تا به حال بیان شد، انتخاب منهول فاضلاب پلی اتیلنی می‌تواند بهترین انتخاب بنا به شرایط موجود باشد. البته دراین مطلب به بررسی همه ویژگی‌های منهول فاضلاب پرداختیم و شما می‌توانید با مطالعه این مطلب اطلاعات خوبی را در این زمینه کسب کنید.

برای نصب و اجرای منهول ها و سبتیک با ما تماس بگیرید.


ثبت دیدگاه شما

guest

8 نظرات
قدیمی ها
تازه ها بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رستمی
رستمی
3 years ago

قیمت منهول پلی اتیلن چنده..؟

مرادی
مرادی
2 years ago

نصب منهول چربی گیر انجام میدین.؟

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  مرادی

بله جهت نصب منهول پلی اتیلن لطفا تماس بگیرید.

Hoseynzadeh
Hoseynzadeh
2 years ago

سلام هزینه نصب و قیمت خرید منهول فاضلاب چقدر هست ؟

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  Hoseynzadeh

سلام دوست عزیز قیمت خرید و همچنین نصب بستگی به سایز منهول دارد. لطفا تماس بگیرید..قیمت ها رو به دلیل تغیر قیمت روزانه نمی‌شود در سایت قرار داد.

ابوالفضل داودی
ابوالفضل داودی
1 year ago

سلام خانه ما به فاضلاب شهری وصل هست متاسفانه در بارش‌های اخیر فاضلاب شهری به داخل خانه امده است و این مشکل خیلی از خانه هایی که زیر زمین دارند میباشد آیا با منهول میتوان مشکل را حل کرد

تخلیه چاه
Admin
1 year ago

میتوان با لوله کشی و اجرای سپتیک و پمپاژ از درون زیرزمین به فاضلاب شهری مشکل را حل کرد.تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۳۹۸
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram