آخرین مقالات

مجازات حفر چاه غیر مجاز چیست؟

مجازات حفر چاه غیر مجاز چیست؟ در بسیاری از مکان‌ها امکان حفر چاه وجود ندارد، در واقع قانون اجازه کندن چاه در چنین مناطقی را نمی‌دهد. سخت‌گیری دولت نیز به سبب حفظ آب‌های زیرزمینی خواهد بود. در مناطقی که سفره‌های آب زیرزمینی دارای آب کمتری هستند و در صورت حفر بیش از حد چاه، ممکن است حتی آب آشامیدنی چنین مناطقی نیز کم شود. اما افرادی قانون را زیر پا گذاشته و اقدام به حفر غیرمجاز می‌کنند، مجازات چنین افرادی چیست؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید؟

دلیل حفر چاه غیر مجاز

حفر چاه در هر قسمتی برای هر نوع مصرفی باید با مجوزهای لازمه انجام شود. در بسیاری از مناطق به دلیل حفر چاه غیر مجاز ممکن است به سفره آب زیرزمینی آسیب برسانید. حتی گاهی باعث کاهش آب آشامیدنی مناطق مختلف می شوید. به دلیل اینکه کمبود آب هم اکنون به عنوان یکی از اساسی‌ترین مشکلات جهانی است، مجوز حفر چاه آب یا حفر چاه عمیق در تمامی مناطق هرگز تایید نخواهد شد. سالانه افراد بسیار زیادی از طریق روش‌های غیرقانونی اقدام به حفر چاه می‌کنند. این کار در بسیاری از مناطق باعث آسیب رسیدن شدید به سفره‌های آب زیرزمینی و در نتیجه خشکسالی شده است. البته که حفر چاه توسط دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود. می توان از چاه کن دستی یا چاه کن‌های پیشرفته برای حفر چاه استفاده کرد.

مجازات حفر چاه غیر مجاز

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمامی آب ‌های دریا، رودخانه، سیلاب و فاضلاب‌ ها تحت اختیار دولت است. بهره ‌برداری از این آب نیز باید تحت اختیار دولت باشد.

مجازات حفر چاه غیر مجاز

چاه غیر مجاز امروزه در بسیاری از مناطق کشور انجام می ‌شود. حفر چاه در شرایط غیر عادی و در بسیاری از مناطق غیر مجاز است. از این رو اگر بدون مجوز از سازمان‌ های مربوطه اقدام به حفر چاه آب یا حفر چاه عمیق کنید، قطعاً غیرقانونی خواهد بود و مجازاتی به همراه دارد. اما مجازات آن چیست؟ بر اساس قوانین و همچنین ماده ۴۵ قانون مجازات اسلامی برای چنین افرادی مجازاتی در نظر گرفته ‌اند. در بسیاری از مناطق که امکان حفر چاه وجود ندارد و دولت این اختیار را نمی‌دهد، افرادی بدون در نظر قرار دادن قوانین این کار را به صورت غیرقانونی پیش می‌ برند.

  • در صورتی که اقدام به اینکار کنید باید خسارتی را پرداخت کنید.
  • علاوه بر جبران خسارت چنین اشخاصی به ۱۰ تا ۵۰ ضربه شلاق محکوم می ‌شوند.

برای افرادی که اقدام به حفر چاه غیر مجاز کنند، از ۱۵ تا ۳ ماه حبس تادیبی مجازات در نظر می‌گیرند. البته تعیین مجازات به سو پیشینه افراد نیست بستگی دارد.

نکات مهم در خصوص حفر چاه غیر مجاز

  • در تمامی مناطقی که حفر چاه ممنوع است اما اگر از طریق وزارت مربوطه مجوز کتبی داشته باشید، دیگر نیازی به صدور پروانه حفر و بهره‌ برداری نیست.
  • در برخی از مناطق چنانچه در صورت حفر چاه باعث کاهش یا خشکاندن آب چاه و دیگر قنات مجاز شوید، باید وزارت نیرو به این موضوع رسیدگی کند. چنانچه توافق بین دو طرفین به وجود آمد، می ‌توانند اقدام به حفر چاه کنند در غیر این صورت باید پیگیری به دادگاه سپرده شود.
  • تمامی افرادی که حرفه آن ها حفاری چاه است توسط دستگاه‌ های موتوری اقدام به حفر چاه آب یا غیره می ‌کنند.‌ این افراد بایستی حتماً پروانه صلاحیت حفاری داشته باشند: در غیر این صورت هرگز نمی ‌توانند از این وسایل نقلیه موتوری برای حفر چاه استفاده نمایند.

نتیجه

حفر چاه غیر مجاز یکی از اقداماتی است که بسیاری از افراد بدون توجه به مجازات، این کار را انجام می دهند. در بسیاری از مناطق حفر غیر مجاز چاه می ‌تواند به سفره‌ های آب زیرزمینی آسیب برساند. اما سالانه افراد زیادی اقدام به حفر غیر مجاز چاه می ‌کنند. قطعاً چنین افرادی اگر شناسایی شوند، مجازات سختی برای آن ها در نظر گرفته اند. این مجازات شامل حبس، شلاق و پرداخت جریمه خواهد بود. اگر به دنبال اطلاعات تخصصی ‌تر هستید، با کارشناسان مجموعه تخلیه شاه تماس بگیرید. حتی در زمینه تخلیه چاه، حفر چاه و خرید سیفون توالت فرنگی نیز می‌ توانید با کارشناسان این مجموعه در تماس باشید.


ثبت دیدگاه شما

guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments


تاریخ ارسال : ۰۱ مرداد ۱۴۰۲
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram