آخرین مقالات

جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

اگر ساختمان قدیمی دارید، لازم است هرچند وقت یکبار برای بازدید از این چاه اقدام کنید. هنگام بازدید میزان فاضلاب موجود در چاه ، نیاز به تخلیه چاه ، نشتی چاه فاضلاب و … را نیز بررسی کنید . زود تخلیه کردن این چاه فاضلاب می تواند از هزینه های اضافی در این باره جلوگیری کند . دقت کنید برای این که از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنید ، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. در این مطلب درباره راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب بحث می کنیم . اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

جلوگیری از زود پر شدن چاه
جلوگیری از زود پر شدن چاه

علل زود پر شدن چاه فاضلاب

دقت کنید گاهی اوقات با این که مدت زمان اندکی از حفر چاه فاضلاب گذشته است، باز هم چاه به سرعت پر می شود. همین موضوع نیز می تواند مشکلات و هزینه های بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب می پردازیم.

جنس خاک چاه

جنس خاک چاه از مهم ترین آیتم هایی است که تاثیر بسیار زیادی را در زود پر شدن چاه فاضلاب دارد. دقت کنید هنگام حفر چاه فاضلاب لازم است مکان دقیق را برای حفر این نوع چاه ها به درستی انتخاب کنید. قدرت جذب خاک محل موردنظر را بررسی کنید تا بعدها مجبور نباشید به سرعت چاه را تخلیه کنید.

اگر خاک دیواره و کف چاه جذب مناسبی نداشته باشد، آب و فاضلاب ورودی در بخش ابتدایی چاه انباشته می شود که همین موضوع باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. درصورت اینکه زمین درستی برای حفرچاه انتخاب شود، عملیات جذب نیز به خوبی صورت می گیرد و در نهایت نیز چاه دیرتر پر خواهد شد.

دقت کنید زمین هایی که خاک شنی و یا ماسه ای دارند، جذب بسیار بالایی دارند و در مدت زمان طولانی پر نخواهند شد. زمین های رسی به هیچ عنوان مناسب حفر چاه نیست زیرا قدرت نفوذ بسیار کمی دارند.

موادزائد

ازجمله علت های زود پر شدن چاه فاضلاب می توان به جمع شدن مواد زائد و اضافی اشاره کرد. دقت کنید تمامی این مواد زائد مانند یک سد در مقابل نفوذ آب عمل می کند و در نهایت نیز منجر به پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. دقت کنید در صورت وجود این مشکل علاوه بر تخلیه چاه، لازم است برای لایروبی آن نیز اقدام کنید.

ورود آب باران به داخل چاه فاضلاب

دقت کنید بسیاری از چاه ها به دلیل ورود آب باران به سرعت پر می شوند، این موضوع بیشتر در مناطقی صورت می گیرد که بارش باران بسیار زیاد است. چاه فاضلاب در مناطق بارانی به سرعت پر می شوند. به همین دلیل نیز لازم است چاه جدیدی برای آب باران حفر شود که بتواند جدای از چاه فاضلاب آب باران را جمع آوری کند.

کوچک بودن انباره چاه

یکی از مهم ترین دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب، کوچک بودن بیش از اندازه انباره چاه است. دقت کنید هنگام ساخت انباره چاه باید توجه کنید آن را براساس ظرفیت فاضلاب ورودی تنظیم کنید. در غیر این صورت و عدم توجه به این مورد لازم است به سرعت برای تخلیه چاه و لوله بازکنی شرق تهران اقدام کنید.

استفاده بیش ازاندازه از ظرفیت چاه

هر چاه ظرفیت خاص خود را دارد، استفاده بیش از اندازه از ظرفیت چاه سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شود.دقت کنید هنگام حفر چاه باید بر اساس جمعیت خانواده و فاضلاب تولیدی ظرفیت آن را معین کنید. در غیر این صورت بعد از مدت اندکی مجبور خواهید بود برای تخلیه چاه اقدام کنید.

تخلیه چاه قبل از پرشدن

تخلیه چاه امری طبیعی در ساختمان هایی است که چاه فاضلاب آن در شرایط مناسبی قرار ندارد. دقت کنید اگر چاه شرایط مناسبی نداشته باشد، سبب زودپر شدن چاه فاضلاب می شود. دقت کنید چاهی که پر می شود باید به سرعت برای خالی کردن آن اقدام کرد تا از خسارت های احتمالات ناشی از آن جلوگیری شود. در ادامه بیشتر درباره فواید تخلیه چاه زودتر از موعد پر شدن بحث می کنیم.

بررسی وضعیت چاه

اگر قبل از پر شدن چاه برای خالی کردن اقدام کنید، لازم است بدانید که می توانید وضعیت چاه را بررسی کنید و درصورت لزوم برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. دقت کنید اگر چاه سرریز شود، فاضلاب وارد بخش های دیگری از چاه می شود که این موضوع ترمیم و تعمیر چاه را به تعویق می اندازد.

پیشگیری از وقوع حوادث مربوط به چاه

دقت کنید درصورت این که چاه پرشده باشد، بعد از مدت زمان اندکی دیواره های آن دچار ریزش می شود. اگر به موقع برای تخلیه چاه اقدام نکنید، دیواره های چاه به صورت کلی ریزش می کند و چاه به یک حفره بسیار بزرگ تبدیل می شود. شما می توانید با تخلیه چاه زودتر از موعد از تمامی این حوادث جلوگیری کنید. البته دقت کنید بسیاری از ویژگی ها سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند، به همین دلیل نیز لازم است از وضعیت چاه اطلاع داشته باشید.

ترمیم و نوسازی چاه

دقت کنید درصورت این که زودتر از موعد برای تخلیه چاه اقدام کنید، می توانید به سرعت تمامی مشکلات مربوط به چاه را بررسی کنید و برای رفع آن اقدام کنید. اما اگر بعد از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید، دیگر نمی توانید مشکلات احتمالی مربوط به آن را حل کنید و بدین ترتیب از عمر چاه به مرور زمان کاسته خواهد شد.

زنده شدن چاه و بازسازی چاه

زنده شدن چاه شامل مراحل تخلیه و لایروبی چاه می شود. زمانی که چاه پر می شود تمامی روزنه های ریز چاه از مواد زائد پر می شود و بدین ترتیب با لایروبی این مواد از چاه تخلیه می شود که سبب زنده شدن و طول عمر چاه فاضلاب می شود.

تعمیر چاه فاضلاب و بازسازی چاه فاضلاب

البته زمانی که چاه به صورت کامل پر شود، دیگر کارایی اولیه خود را نخواهد داشت و بدین ترتیب دیگر با لایروبی نمی توانید مانند گذشته از این چاه استفاده کنید. اما اگر قبل از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید می توانید مثل روز اول ان را نو کنید.

اگر می خواهید چاه فاضلاب به سرعت پر نشود، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. برای مثال لازم است جنس زمینی که می خواهید در این بخش چاه حفاری کنید را مشخص کنید. بدین ترتیب بهترین زمین را برای حفر چاه انتخاب کنید. هم چنین لازم است هنگام حفر چاه ظرفیت ساختمان را نیز در نظر بگیرید تا مجبور به تخلیه پیش از موعد آن نشوید.

در این مطلب درباره تمامی عوامل زود پر شدن چاه فاضلاب بحث می کنیم، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید پیشنهاد می کنیم علت پر شدن چاه فاضلاب یا تخلیه چاه یا حفر چاه فاضلاب را به دقت مطالعه کنید.


ثبت دیدگاه شما

guest

38 نظرات
قدیمی ها
تازه ها بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
میر شکار
میر شکار
4 years ago

بهترین راه جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب بسیار عالی بود.

خانم حمیدی
خانم حمیدی
4 years ago

سلام خیلی مطلب خوبی بود با این نکات دیگه چاه فاضلاب خونه پر نمیشه.

محسن بای
محسن بای
3 years ago

سلام چاه فاضلاب ساختمان ما پرشده تخلیه که انجام شد سطح اب خیلی پایین بود ولی متاسفانه بعد دو روز دوباره پر شد گفتن اب دوباره از اطراف جداره اومده داخل ایا امکانش هست؟

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  محسن بای

سلام دوست عزیز بله کاملاً درست است.. بعد از پر شدن چاه ، آب به اطراف جداره چاه می رود و سپس بعد از تخلیه چاه با ماشین تخلیه چاه این آب بعد از 24 ساعت به چاه باز می گردد اما ایراد اصلی پر شدن چاه شما دو دلیل دارد.1-زیاد بودن لجن فاضلاب که احتیاج به لایروبی و کفتراشی چاه دارد
2- کوچک بودن انباره چاه می باشد.

بهزاد
بهزاد
3 years ago

سلام چاه خونه ما هر هفته پر میشه،طولش هم ۸ متره،۴ ساله که کنده شده

چاره چیه؟

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  بهزاد

سلام چاه فاضلاب شما کوچک است و می توان آن را لایروبی و حجم آن را با استفاده از تراش چاه بزرگ کرد.. و یا یک چاه جدید حفر کرد.

Zahra
Zahra
3 years ago

سلام.الان چاه منزل ما کاملاً پر نشده و حدود یک متر مونده تا پر بشه. آیا تخلیه چاه با این شرایط درست است یا صبر کنیم چاه پر بشه بعد تخلیه کنیم؟ (چاه تا به حال تخلیه نشده و بار اول است)

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  Zahra

سلام چاه کامل پر شده و نیاز به تخلیه چاه دارد.و حتما قبل از بالا زدن چاه اقدام به تخلیه چاه فاضلاب نمایید.تا از خسارت های احتمالی از قبیل ریزش چاه جلوگیری کنید.

کرمی
کرمی
3 years ago

سلام آیا چاه آب باران از چاه فاضلاب باید جدا باشد؟

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  کرمی

بله بهترین کار جدا کردن چاه ساختمان از چاه آب باران می باشد زیرا چاهی که هم فاضلاب و هم آب باران به داخل آن برود حتماً خیلی سریع پر می شود. مخصوصا در فصل بارندگی.. چاه با ورود ناگهانی حجم زیادی آب ناشی از آب باران رو به رو می شود و این حجم یک باره باعث جا به جایی و هم زدن فاضلاب و لجن دورن انباره چاه می شود و باعث می شود که کل کف چاه را لجن بگیرد.و جذب آب به زمین سخت بشود. و در آینده موجب زود پر شدن چاه فاضلاب و دردسرهای… Read more »

ایرج قاسمی
ایرج قاسمی
3 years ago

سلام چاه خونه ما بعد سه سال پر شد بعد تخلیه داخل یک ماه پنج بار پرشده دوبار اخر داخل یک روز پر شده ممکن هست از کف چاه اب بیاد بالا؟

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  ایرج قاسمی

باید بررسی شود .. اولین کار بازکردن دهانه چاه و سپس کارشناسی آن است.

مهرداد رحیم پور
مهرداد رحیم پور
3 years ago

سلام ته چاه فاضلاب ما چشمه ایجاد شده چیکار کنیم

تخلیه چاه
Admin
3 years ago

لطفا تماس بگیرید.

م.ا
م.ا
3 years ago

وقت بخیر.
ممنون از مطالب خوبتون.
ایا چاه ساختمان 6 طبقه که در زیر ساختمان قرار دارد را میشود لایروبی کرد؟

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  م.ا

بله می شود برای اطلاعات بیشتر مقاله لایروبی چاه و کفتراشی چاه رو بخونید.

Zahrababaie
Zahrababaie
3 years ago

سلام ما چاهمون پرشده بود ی چاه کن اوردیم ک چاه جدیدبزنه ۴متربیشترنکن بدباچاه قدیمی وصل کرده بدمیگ انجام نمیدم رفته هرکیم میارم میگ نمیشه کاری کرد الان چیکارمیتونم کنم

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  Zahrababaie

من متوجه مشکلتون نشدم…مگه شما با چاه کن در رابطه با حفاری چاه و متراژی که باید حفر کنه سوال نپرسیدند.؟ و به توافق نرسیدین..؟

متین نعمتی
متین نعمتی
3 years ago

سلام ، چاه ما ۱۰ متره بعد ۱۵ سال پر شد یه بار تخلیه کردیم بعد ۴ ما دوباره پر شد باز هم خالی کردیم ک بعد ۷ روز پر شد .چیکار باید بکنیم تا مشکل حل شه

تخلیه چاه
Admin
3 years ago
پاسخ به  متین نعمتی

سلام چاه فاضلاب شما برای بازسازی مجدد و باز شدن دوباره چشمه های آب باید تخلیه و لایروبی و سپس کفتراشی انجام بشود.

محمد
محمد
2 years ago
پاسخ به  تخلیه چاه

سلام چطور باید این کارو بکنم ؟؟

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  محمد

لطفا مطالب لایروبی چاه و کفتراشی چاه را بخوانید…یا مطلب ( مراحل تخلیه چاه ) را در اینترنت جستجو کنید

غلامرضا
غلامرضا
2 years ago

سلام وقت بخیر حرف شما کاملا متین من خانه ای دارم مشهدو مشکل پرشدن چاه فاضلاب دارد یکسال قبل چاه جدید10متری حفر کردم از ان زمان تا حالا چندین دفعه پر شده علت چی میتونه باشه؟این مشکل همسایه هاندارند فقط ما داریم

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  غلامرضا

سلام دوست عزیز چاه شما انبار فاضلاب ندارد و با کندن و حفر انباری چاه می‌توانید مشکل را حل کنید.

اصغر فانیلی
اصغر فانیلی
2 years ago

سلام.در تابستان در منطقه ای که سطح آب بالا است چاهی کندیم به عمق ۲ متر به ابعاد ۲در ۴ متر. الان این چاه مثل چشمه ی آب شده و خالی نمیشه. نظرتون چیه؟ فعلا از این چاه استفاده نکردیم. به نظرتون روی چاه رو باز کنیم و داخلش رو کلا ایزوگام کنیم بهتره؟ یا کار دیگه ای هست که انجام بدیم؟ ممنون

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  اصغر فانیلی

سلام خیر این کارها را انجام ندهید و در تابستان سطح آب پایین می رود.. و در فصل بارندگی حجم آب افزایش پیدا می کند. مشکل چیز دیگری می باشد.

علی مهدوی
علی مهدوی
2 years ago

سلام
چاه که عمرش ۱۵سال باشه میشه چشمه هاشو باز کرد و دیگه نیازی به حفر چاه جدید نباشه ؟چقدر ممکنه که حتی با این کار هم چاه دوباره پر بشه ؟

تخلیه چاه
Admin
2 years ago
پاسخ به  علی مهدوی

شرکت ما به شما این تضمین رو میده چاه ساختمانی که ۱۵ سال عمر کرده بعد از لایروبی و کفتراشی دوباره ۱۵ سال دیگه عمر کنه و حتی با انجام حفاری بیشتر عمر چاه را افزایش بدیم.

مصطفی شعبانی
مصطفی شعبانی
2 years ago

سلام وقت بخیر
عمق نفوذ آب از جداره های چاه تا چند متره؟
کف زیرزمین رو کندیم و پر از آبه
فاصله چاه تا زیرزمین ۵ متره
طول زیرزمین ۴٠ کاره و عرض ۵٠ متره که سرتاسر زیرش در عمق ٢٠ سانتی آب در اومده
این آب می‌تونه آب فاضلاب از جداره چاه باشه؟

مدبری
مدبری
1 year ago

آیا این کارهای واقعا موثر هست و باعت جلوگیری از زود پر شدن چاه میشه.؟

تخلیه چاه
Admin
1 year ago
پاسخ به  مدبری

این کارها باعث میشه چاه فاضلاب دیر تر پر بشه و ثابت شده است.

شهرام
شهرام
1 year ago

سلام
چاه فاضلاب رو که خالی میکنم به سرعت از اب پر میشه و جذب اب چاه خیلی کم شده همیشه چاه پر هست و از فاضلاب میزنه بیرون چه کار کنم
البته سطح اب منطقه بالا هست

تخلیه چاه
Admin
1 year ago
پاسخ به  شهرام

لایروبی و کفتراشی انجام بدین..

سید سجاد موسوی
سید سجاد موسوی
1 year ago

سلام وقت بخیر ما تو شهرستان چاه فاضلاب داریم خاکش رسی ظاهراً اب فروکش نمیشه میشه کاری کرد ؟
با باید یه چاه جدید حفر کنیم البته چاه فاضلاب از اوایل امسال استفاده مبشه پارسال حفر شده

تخلیه چاه
Admin
1 year ago

احتمالا چاه حجم پایینی دارد.

سعیدی
سعیدی
2 months ago

سلام و خداقوت
در مورد چاه فاضلاب جدیدا با مشکلی مواجه شده ایم .
به طوریکه امروز تخلیه میشه نهایتا تا ده روز دیگه پر و سرریز میشه که قبلا اینطوری نبود.با توجه به اینکه ۴ واحد ساکن هستیم و عملا واسه چند روزی نمیشه همه واحدها خونه هاشون رو جهت استفاده نکردن از آب و لایروبی چاه تخلیه کنند .
بنظر شما راه حلی هست که در مواقع اضطراری جواب بده.
ما شهرستان ساکن هستیم

آخرین ویرایش2 months ago توسط سعیدی


تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram