آخرین مقالات

جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب

اگر ساختمان قدیمی دارید، لازم است هرچند وقت یکبار برای بازدید از این چاه اقدام کنید. هنگام بازدید میزان فاضلاب موجود در چاه ، نیاز به تخلیه چاه ، نشتی چاه فاضلاب و … را نیز بررسی کنید . زود تخلیه کردن این چاه فاضلاب می تواند از هزینه های اضافی در این باره جلوگیری کند . دقت کنید برای این که از زود پر شدن چاه فاضلاب جلوگیری کنید ، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. در این مطلب درباره راه های جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب بحث می کنیم . اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید در ادامه با ما همراه باشید.

جلوگیری از زود پر شدن چاه
جلوگیری از زود پر شدن چاه

علل زود پر شدن چاه فاضلاب

دقت کنید گاهی اوقات با این که مدت زمان اندکی از حفر چاه فاضلاب گذشته است، باز هم چاه به سرعت پر می شود. همین موضوع نیز می تواند مشکلات و هزینه های بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی برخی از دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب می پردازیم.

جنس خاک چاه

جنس خاک چاه از مهم ترین آیتم هایی است که تاثیر بسیار زیادی را در زود پر شدن چاه فاضلاب دارد. دقت کنید هنگام حفر چاه فاضلاب لازم است مکان دقیق را برای حفر این نوع چاه ها به درستی انتخاب کنید. قدرت جذب خاک محل موردنظر را بررسی کنید تا بعدها مجبور نباشید به سرعت چاه را تخلیه کنید.

اگر خاک دیواره و کف چاه جذب مناسبی نداشته باشد، آب و فاضلاب ورودی در بخش ابتدایی چاه انباشته می شود که همین موضوع باعث پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. درصورت اینکه زمین درستی برای حفرچاه انتخاب شود، عملیات جذب نیز به خوبی صورت می گیرد و در نهایت نیز چاه دیرتر پر خواهد شد.

دقت کنید زمین هایی که خاک شنی و یا ماسه ای دارند، جذب بسیار بالایی دارند و در مدت زمان طولانی پر نخواهند شد. زمین های رسی به هیچ عنوان مناسب حفر چاه نیست زیرا قدرت نفوذ بسیار کمی دارند.

موادزائد

ازجمله علت های زود پر شدن چاه فاضلاب می توان به جمع شدن مواد زائد و اضافی اشاره کرد. دقت کنید تمامی این مواد زائد مانند یک سد در مقابل نفوذ آب عمل می کند و در نهایت نیز منجر به پر شدن زودهنگام چاه فاضلاب می شود. دقت کنید در صورت وجود این مشکل علاوه بر تخلیه چاه، لازم است برای لایروبی آن نیز اقدام کنید.

ورود آب باران به داخل چاه فاضلاب

دقت کنید بسیاری از چاه ها به دلیل ورود آب باران به سرعت پر می شوند، این موضوع بیشتر در مناطقی صورت می گیرد که بارش باران بسیار زیاد است. چاه فاضلاب در مناطق بارانی به سرعت پر می شوند. به همین دلیل نیز لازم است چاه جدیدی برای آب باران حفر شود که بتواند جدای از چاه فاضلاب آب باران را جمع آوری کند.

کوچک بودن انباره چاه

یکی از مهم ترین دلایل زود پر شدن چاه فاضلاب، کوچک بودن بیش از اندازه انباره چاه است. دقت کنید هنگام ساخت انباره چاه باید توجه کنید آن را براساس ظرفیت فاضلاب ورودی تنظیم کنید. در غیر این صورت و عدم توجه به این مورد لازم است به سرعت برای تخلیه چاه اقدام کنید.

استفاده بیش ازاندازه از ظرفیت چاه

هر چاه ظرفیت خاص خود را دارد، استفاده بیش از اندازه از ظرفیت چاه سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شود.دقت کنید هنگام حفر چاه باید بر اساس جمعیت خانواده و فاضلاب تولیدی ظرفیت آن را معین کنید. در غیر این صورت بعد از مدت اندکی مجبور خواهید بود برای تخلیه چاه اقدام کنید.

تخلیه چاه قبل از پرشدن

تخلیه چاه امری طبیعی در ساختمان هایی است که چاه فاضلاب آن در شرایط مناسبی قرار ندارد. دقت کنید اگر چاه شرایط مناسبی نداشته باشد، سبب زودپر شدن چاه فاضلاب می شود. دقت کنید چاهی که پر می شود باید به سرعت برای خالی کردن آن اقدام کرد تا از خسارت های احتمالات ناشی از آن جلوگیری شود. در ادامه بیشتر درباره فواید تخلیه چاه زودتر از موعد پر شدن بحث می کنیم.

بررسی وضعیت چاه

اگر قبل از پر شدن چاه برای خالی کردن اقدام کنید، لازم است بدانید که می توانید وضعیت چاه را بررسی کنید و درصورت لزوم برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. دقت کنید اگر چاه سرریز شود، فاضلاب وارد بخش های دیگری از چاه می شود که این موضوع ترمیم و تعمیر چاه را به تعویق می اندازد.

پیشگیری از وقوع حوادث مربوط به چاه

دقت کنید درصورت این که چاه پرشده باشد، بعد از مدت زمان اندکی دیواره های آن دچار ریزش می شود. اگر به موقع برای تخلیه چاه اقدام نکنید، دیواره های چاه به صورت کلی ریزش می کند و چاه به یک حفره بسیار بزرگ تبدیل می شود. شما می توانید با تخلیه چاه زودتر از موعد از تمامی این حوادث جلوگیری کنید. البته دقت کنید بسیاری از ویژگی ها سبب زود پر شدن چاه فاضلاب می شوند، به همین دلیل نیز لازم است از وضعیت چاه اطلاع داشته باشید.

ترمیم و نوسازی چاه

دقت کنید درصورت این که زودتر از موعد برای تخلیه چاه اقدام کنید، می توانید به سرعت تمامی مشکلات مربوط به چاه را بررسی کنید و برای رفع آن اقدام کنید. اما اگر بعد از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید، دیگر نمی توانید مشکلات احتمالی مربوط به آن را حل کنید و بدین ترتیب از عمر چاه به مرور زمان کاسته خواهد شد.

زنده شدن چاه و بازسازی چاه

زنده شدن چاه شامل مراحل تخلیه و لایروبی چاه می شود. زمانی که چاه پر می شود تمامی روزنه های ریز چاه از مواد زائد پر می شود و بدین ترتیب با لایروبی این مواد از چاه تخلیه می شود که سبب زنده شدن و طول عمر چاه فاضلاب می شود.

تعمیر چاه فاضلاب و بازسازی چاه فاضلاب

البته زمانی که چاه به صورت کامل پر شود، دیگر کارایی اولیه خود را نخواهد داشت و بدین ترتیب دیگر با لایروبی نمی توانید مانند گذشته از این چاه استفاده کنید. اما اگر قبل از پر شدن چاه برای تخلیه آن اقدام کنید می توانید مثل روز اول ان را نو کنید.

اگر می خواهید چاه فاضلاب به سرعت پر نشود، لازم است نکات بسیار زیادی را در این زمینه رعایت کنید. برای مثال لازم است جنس زمینی که می خواهید در این بخش چاه حفاری کنید را مشخص کنید. بدین ترتیب بهترین زمین را برای حفر چاه انتخاب کنید. هم چنین لازم است هنگام حفر چاه ظرفیت ساختمان را نیز در نظر بگیرید تا مجبور به تخلیه پیش از موعد آن نشوید.

در این مطلب درباره تمامی عوامل زود پر شدن چاه فاضلاب بحث می کنیم، اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید پیشنهاد می کنیم علت پر شدن چاه فاضلاب یا تخلیه چاه یا حفر چاه فاضلاب را به دقت مطالعه کنید.


ثبت دیدگاه شما

18
دیدگاه بگذارید

avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
تخلیه چاه دات کامم.امهرداد رحیم پورایرج قاسمیکرمی Recent comment authors
تازه ها قدیمی ها بیشترین رأی
میر شکار
Guest
میر شکار

بهترین راه جلوگیری از زود پر شدن چاه فاضلاب بسیار عالی بود.

خانم حمیدی
Guest
خانم حمیدی

سلام خیلی مطلب خوبی بود با این نکات دیگه چاه فاضلاب خونه پر نمیشه.

محسن بای
Guest
محسن بای

سلام چاه فاضلاب ساختمان ما پرشده تخلیه که انجام شد سطح اب خیلی پایین بود ولی متاسفانه بعد دو روز دوباره پر شد گفتن اب دوباره از اطراف جداره اومده داخل ایا امکانش هست؟

تخلیه چاه دات کام
Admin

سلام دوست عزیز بله کاملاً درست است.. بعد از پر شدن چاه ، آب به اطراف جداره چاه می رود و سپس بعد از تخلیه چاه با ماشین تخلیه چاه این آب بعد از 24 ساعت به چاه باز می گردد اما ایراد اصلی پر شدن چاه شما دو دلیل دارد.1-زیاد بودن لجن فاضلاب که احتیاج به لایروبی و کفتراشی چاه دارد
2- کوچک بودن انباره چاه می باشد.

بهزاد
Guest
بهزاد

سلام چاه خونه ما هر هفته پر میشه،طولش هم ۸ متره،۴ ساله که کنده شده

چاره چیه؟

تخلیه چاه دات کام
Admin

سلام چاه فاضلاب شما کوچک است و می توان آن را لایروبی و حجم آن را با استفاده از تراش چاه بزرگ کرد.. و یا یک چاه جدید حفر کرد.

Zahra
Guest
Zahra

سلام.الان چاه منزل ما کاملاً پر نشده و حدود یک متر مونده تا پر بشه. آیا تخلیه چاه با این شرایط درست است یا صبر کنیم چاه پر بشه بعد تخلیه کنیم؟ (چاه تا به حال تخلیه نشده و بار اول است)

تخلیه چاه دات کام
Admin

سلام چاه کامل پر شده و نیاز به تخلیه چاه دارد.و حتما قبل از بالا زدن چاه اقدام به تخلیه چاه فاضلاب نمایید.تا از خسارت های احتمالی از قبیل ریزش چاه جلوگیری کنید.

کرمی
Guest
کرمی

سلام آیا چاه آب باران از چاه فاضلاب باید جدا باشد؟

تخلیه چاه دات کام
Admin

بله بهترین کار جدا کردن چاه ساختمان از چاه آب باران می باشد زیرا چاهی که هم فاضلاب و هم آب باران به داخل آن برود حتماً خیلی سریع پر می شود. مخصوصا در فصل بارندگی.. چاه با ورود ناگهانی حجم زیادی آب ناشی از آب باران رو به رو می شود و این حجم یک باره باعث جا به جایی و هم زدن فاضلاب و لجن دورن انباره چاه می شود و باعث می شود که کل کف چاه را لجن بگیرد.و جذب آب به زمین سخت بشود. و در آینده موجب زود پر شدن چاه فاضلاب و دردسرهای… Read more »

ایرج قاسمی
Guest
ایرج قاسمی

سلام چاه خونه ما بعد سه سال پر شد بعد تخلیه داخل یک ماه پنج بار پرشده دوبار اخر داخل یک روز پر شده ممکن هست از کف چاه اب بیاد بالا؟

تخلیه چاه دات کام
Admin

باید بررسی شود .. اولین کار بازکردن دهانه چاه و سپس کارشناسی آن است.

مهرداد رحیم پور
Guest
مهرداد رحیم پور

سلام ته چاه فاضلاب ما چشمه ایجاد شده چیکار کنیم

تخلیه چاه دات کام
Admin

لطفا تماس بگیرید.

م.ا
Guest
م.ا

وقت بخیر.
ممنون از مطالب خوبتون.
ایا چاه ساختمان 6 طبقه که در زیر ساختمان قرار دارد را میشود لایروبی کرد؟

تخلیه چاه دات کام
Admin

بله می شود برای اطلاعات بیشتر مقاله لایروبی چاه و کفتراشی چاه رو بخونید.تاریخ ارسال : 20 فروردین 1399
درباره ما

مشکلات فنی و خدماتی خود را به ما بسپارید. خدمات لوله باز کنی , تخلیه چاه , حفر چاه فاضلاب , حفر چاه ارت , حفر شمع ساختمان ,کفتراشی چاه فاضلاب , تخلیه منهول , تخلیه سپتیک , لایروبی , بازسازی چاه فاضلاب , تبدیل چاه کهنه فاضلاب به چاه نو(تازه) , تخلیه فاضلاب تصفیه خانه , کول گذاری , لوله کشی فاضلاب و اتصال به اگو ( فاضلاب شهری ) زهکشی گود برداری شده مجموعه ما بعنوان همراه همیشگی شما آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان بصورت تلفنی و حضوری در زمینه تخلیه چاه ، لوله بازکنی ، حفر و تعمیر چاه ، لایروبی چاه ، رفع نم و رطوبت ، تعویض کاسه توالت فرنگی و ایرانی و تعویض کف سرویس بهداشتی و همچنین عقد قرارداد با مشتریان از جمله صاحبان کارخانجات ، سازمان ها ، برج ها و ساختمان های آپارتمانی و ویلایی جهت برطرف کردن مشکل در کلیه مناطق تهران وکرج و حومه می باشد .

راه های ارتباطی

telegram
telegram